Centrum Stomatologii
Dzieci i Młodzieży Elefant
ul.Szolc-Rogozińskiego 3
02-777 Warszawa
tel.: 22 644 54 54

22 644 54 54 - (tylko telefoniczna) Rezerwacja wizyt

Dlaczego wizyta adaptacyjna?

Drodzy Rodzice,

W oparciu o nasze zawodowe doświadczenia oraz wieloletnie obserwacje stworzyliśmy pakiet wizyt adaptacyjnych.



Ten rodzaj usługi stomatologicznej stworzyliśmy z myślą o Rodzicach i Dzieciach, Małych Pacjentach.

Pierwszy kontakt dziecka z gabinetem, dentystą nie powinien być przypadkowy. Jak Państwo wiecie, każde pierwsze zetknięcie z czymś nowym czasami skutkuje pozytywnie lub negatywnie na całe życie.
W dzisiejszych czasach mamy możliwość wyboru miejsca i lekarza dentysty.
Musicie Państwo zdawać sobie sprawę, że nie tylko dentyści, ale i Rodzice mają ogromny udział w kreowaniu relacji Pacjent - Dentysta.
Pierwsza wizyta dziecka powinna odbyć się między 6 miesiącem życia a 1 rokiem życia (1 r.ż), co potwierdzają nasze doświadczenia zawodowe.
Często, niestety, pierwsza wizyta ma miejsce dopiero po 3 r.ż. Czyli wtedy, kiedy dziecko ma pełne uzębienie mleczne.
Jest to niewłaściwe postępowanie, które w wielu przypadkach zwiększa ryzyko wystąpienia objawów próchnicy wczesnej i jej powikłań.
Zgłaszanie się z dzieckiem do dentysty, kiedy występuje ból zęba, a zastosowanie mało inwazyjnych metod leczenia jest ograniczone lub wręcz niemożliwe, jest najczęstszą przyczyną wykształcenia się negatywnego nastawienia dziecka do zabiegów stomatologicznych.
Wizyta u dentysty jest dla Małego Pacjenta trudną sytuacją, styka się z nowymi osobami i nowym środowiskiem.
Najczęstszym błędem jest przekazywanie własnych lęków na dzieci, jak i również sugerowanie dziecku, że leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne poprzez używanie sformułowań, t.j.: “nic Cię nie będzie bolało”, “doktor nic Ci nie zrobi”.
Ważna jest pora dnia, najlepsze są godziny poranne lub po popołudniowym odpoczynku.
Dziecko zmęczone łatwiej denerwuje się i żle znosi każdy dyskomfort.
Podobnie ma wpływ stan zdrowia, dziecko podziębione szybciej traci cierpliwość, złości się.


Wyrzynanie się zębów - ząbkowanie

Drodzy Rodzice,

Przyjrzyjcie się terminom wyrzynania się zębów mlecznych i stałych Waszych Pociech.
Proces pierwszego ząbkowania rozpoczyna się około 6 m-ca życia. Dziecko 2,5- letnie posiada pełne uzębienie mleczne. Najczęściej zęby wyrzynają się w następującej kolejności: “jedynki”, “dwójki”, “czwórki”, “trójki” i “piątki”. Okres i kolejność wyrzynania zębów mają jedynie wartość orientacyjną, jest to bowiem zależne od różnych czynników. Następnie około 6 roku życia rozpoczyna się wyrzynanie zębów stałych.
Do niedawna pierwszymi zębami stałymi były “szóstki” pojawiające się tuż za zębami mlecznymi, co często jest niezauważane przez rodziców. Obecnie jako pierwszy często pojawia się siekacz przyśrodkowy dolny, następnie są to “szóstki”.
Około 7-8 roku życia pojawiają się kolejne “jedynki” i “dwójki”.
Około 9-10 roku życia pojawiają się “trójki” i “czwórki”.
W 11 roku życia wyrzynają się “piątki”, a w 12 roku życia “siódemki”.
Czas i kolejność wyrzynania zębów stałych są również osobniczo zmienne. Różnice w wyrzynaniu mogą wynosić od pół roku do roku.

Czy warto leczyć zęby mleczne?

Odpowiedź brzmi: TAK!

  • zęby mleczne nieleczone mogą i często sprawiają dolegliwości bólowe,
  • brak leczenia może doprowadzić do konieczności ich usunięcia,
  • wczesna utrata zębów mlecznych hamuje rozwój kości szczęk, może skutkować nieprawidłowym ustawieniem zębów stałych w przyszłości,
  • braki w odcinku przednim mogą wpływać na mowę dziecka,
  • brak uzębienia może powodować niższą samoocenę dziecka i utrudnione kontakty z rówieśnikami,
  • nieleczone zęby mleczne, które kontaktują się z nowo wyrżniętymi, słabo zmineralizowanymi zębami stałymi, mogą powodować powstanie zmian rozwojowych i próchnicowych na ich powierzchni,
  • stan uzębienia wpływa na stan ogólny dziecka,
  • nieleczone zęby mogą powodować różne choroby odogniskowe, w tym również choroby serca czy nerek.


No cóż, Rodzice, receptą na zdrowe zęby jest systematyczna higiena jamy ustnej oraz kontrola stanu uzębienia poprzez regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Jak znieczulamy naszych Małych Pacjentów?

Najczęściej stosowanym u nas środkiem znieczulającym jest artykaina. Obecnie jest to najbezpieczniejszy rodzaj środka znieczulającego można m.in podawać go również kobietom w ciąży i karmiącym.
Cały zabieg znieczulenia przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie lekarz dentysta aplikuje smakowy, kolorowy żel na dziąsło, chwilę odczekuje i następnie podaje właściwe znieczulenie.
Żele mają na celu zminimalizowanie uczucia wkłucia i również odwracają uwagę Małego Pacjenta.



UWAGA RODZICE! Po znieczuleniu przez 1-2 h dziecko odczuwa odrętwienie, brak czucia w tej okolicy. Jest to czas, kiedy należycie trzeba przyglądać się dziecku, bo może się pogryżć w śluzówkę.

Czym wypełniamy zęby?

Najczęściej stosowanymi materiałami do odbudowy zębów mlecznych są kompomery, szkło-jonomery (glass-jonomery) i kompozyty. Materiały wypełniające nowej generacji stosowane w obecnych czasach są materiałami trwałymi i spełniającymi kryteria estetyki. Glass-jonomery i kompomery dodatkowo uwalniają fluor, co zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy wtórnej. Nasi mali pacjenci mają możliwość wyboru koloru wypełnień, dzięki czemu mogą stać się dumnymi właścicielami różnokolorowych zdrowych zębów. Tęczowe ząbki są niejednokrotnie tematem rozmów z równieśnikami.

Powiedz mi Elefancie, co to jest amputacja miazgi?

Proces próchnicowy w zębach mlecznych postępuje dość szybko z powodu małej ilości tkanek twardych w porównaniu do zębów stałych. Dolegliwości bólowe pojawiają sie natomiast dość poźno, dlatego rodzice często zgłaszają się do dentysty z zaawansowanymi zmianami próchnicowymi. Głębokie ubytki sięgające miazgi zęba powodują jej stan zapalny. Wówczas leczeniem z wyboru jest leczenie amputacyjne lub kanałowe. Leczenie kanałowe zębów mlecznych wykonywane jest w zębach przednich u pacjentów współpracujących do 4-4,5 roku życia. W zębach bocznych z powodu skomplikowanej budowy kanałów stosowane są zabiegi amputacji miazgi. Zabieg polega na odcięciu części miazgi (miazgi koronowej) i pozostawieniu miazgi w kanałach zęba. Są dwa rodzaje amputacji: przyżyciowa i mortalna. Wybór zależy od stanu klinicznego zęba. W przypadku amputacji przyżyciowej pozostawiona miazga jest żywa, natomiast przy amputacji mortalnej miazga jest martwa. Podczas zabiegu aplikowane są preparaty antyseptyczne w celu zmniejszenia ryzyka powtórnej infekcji tkanek. Po zabiegu należy odbudować ząb za pomocą wypełnienia.

Prośba

Drodzy Rodzice, bardzo prosimy o przestrzeganie wizyt kontrolnych. Częstotliwość tych wizyt ustala Lekarz Dentysta podczas wizyty, uzależniając je od wieku pacjenta i stanu uzębienia. W trakcie wizyty kontrolnej można wykryć pierwsze objawy próchnicy, kontrolować właściwą higienę jamy ustnej i zauważyć ewentualne nieszczelności wypełnień i laków. Co, niestety, w zębach mlecznych zdarza się częściej niż w zębach stałych.<br>Informujemy, że systematyczne wizyty kontrolne są bezpłatne, jeśli odbywają się maksymalnie pół roku od ostatniej wizyty.
©2014  Centrum Stomatologii Dzieci i Młodzieży "Elefant"    Projekt i wykonanie: Inforpol NET