Centrum Stomatologii
Dzieci i Młodzieży Elefant
ul.Szolc-Rogozińskiego 3
02-777 Warszawa
tel.: 22 644 54 54

22 644 54 54 - (tylko telefoniczna) Rezerwacja wizyt

Oferta

Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne prowadzi się w różnym wieku rozwojowym pacjenta. U dzieci niekiedy konieczne jest rozpoczęcie już w okresie uzębienia mlecznego (wiek 3-6 lat). W większości przypadków czeka się jednak na wyrżnięcie pierwszych zębów trzonowych i siekaczy. Leczenie ortodontyczne prowadzi się wówczas głównie przy użyciu ruchomych aparatów, takich jak płytki Schwarza, czy aparaty czynnościowe. Wbudowane są w nie śruby ortodontyczne, które rozbudowują bazę kostną szczęk. Należy je nosić średnio 4 godziny w ciągu dnia i przez całą noc. Przy dobrej współpracy rodziców i pacjenta można uzyskać bardzo korzystny efekt leczniczy - nawet całkowite wyleczenie wady zgryzu.

Więcje informacji: Ortodoncja Elefant


Chłopiec z aparatem ortodontycznym

Aparaty ortodontyczne mogą być kolorowe, z obrazkami, brokatem - ważne, by dzieci je chętnie zakładały. Współpracujemy z renomowanymi pracowniami technicznymi. Pacjenci starsi, w tym dorośli, często wymagają leczenia stałymi aparatami ortodontycznymi. Pozwalają one przesuwać i obracać zęby w szczęce i żuchwie zgodnie z ustalonym planem leczenia. Obok aparatów cienkołukowych (przyklejonych do zębów) stosuje się czasami aparaty grubołukowe (przy poważniejszych wadach zgryzu), takie jak łuk podniebienny, bihelix, hyrax. Średni czas leczenia aparatami stałymi wynosi 2 lata, a pacjent w tym czasie zgłasza się na wizyty średnio co 4-6 tygodni.

fot.: aparaty ortodontyczne
W naszym gabiniecie stosujemy sprawdzone, wysokiej klasy zamki, pierścienie i łuki firm amerykańskich i niemieckich. Bardzo ważne jest utrzymywanie przez pacjenta higieny jamy ustnej, planowe przychodzenie na wizyty oraz wzmożona ostrożność przy spożywaniu posiłków. Po zakończonym leczeniu aparatami stałymi konieczne jest noszenie indywidualnie dobranych retainerów. Warto pamiętać, że dobry efekt leczenia zależy nie tylko od ortodonty i personelu gabinetu, ale w dużej mierze również od pacjentów i ich rodziców.

Profilaktyka

Lakowanie (uszczelnienie bruzd) wykonuje się w celu zabezpieczenia przed próchnicą bruzd i szczelin znajdujących się na powierzchniach zębów, zarówno stałych, jak i mlecznych. Zabieg jest bezbolesny i krótkotrwały. Ważne, aby został on przeprowadzony wkrótce po wyrżnięciu się zębów.
Zalakowane zagłębienia są gładkie i łatwe w oczyszczaniu. Nie zalegają w nich resztki pokarmowe. Lak wydziela dodatkowo fluor, co wzmacnia zęby. Lakowanie jest procedurą niezależną od lakierowania (fluoryzacji). Lak może być kolorowy lub w kolorze zęba. Laki w zębach trzeba kontrolować.

Lakierowanie (fluoryzacja) jest to miejscowa aplikacja na zęby mleczne i stałe preparatów zawierających wysokie stężenia fluoru. Preparaty występują w formie żeli, lakierów czy pianek. Ich miejscowe działanie przeciwdziała powstawaniu próchnicy, wykorzystywane jest także do kontroli początkowych zmian próchnicowych. Częstotliwość tych zabiegów jest ustalana przez lekarza dentystę indywidualnie dla każdego pacjenta. Zależy to bowiem od ryzyka próchnicy, stanu uzębienia, diety, wieku i stanu zdrowia pacjenta oraz stosowania innych źródeł fluoru.





Metody leczenia zębów mlecznych

ICON - metoda małoinwazyjna. Jest to preparat na bazie żywic do infiltracji wczesnych zmian próchnicowych oraz do zabezpieczania wrodzonych defektów szkliwa.

Lapisowanie – impregnacja tkanek objętych prochnicą. Jest to metoda stosowana u małych dzieci w celu zahamowania procesu próchnicowego. Tkanki objęte próchnicą wybarwiają się na ciemno.

Prosimy kliknąć obrazek, by obejrzeć film, w którym CSDiM Elefant bierze udział w największym w Polsce programie profilaktyki jamy ustnej, realizowanym w przedszkolu.

Czym wypełniamy zęby?

Najczęściej stosowanymi materiałami do odbudowy zębów mlecznych są kompomery, szkło-jonomery (glass-jonomery) i kompozyty. Materiały wypełniające nowej generacji stosowane w obecnych czasach są materiałami trwałymi i spełniającymi kryteria estetyki. Glass-jonomery i kompomery dodatkowo uwalniają fluor, co zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy wtórnej. Nasi mali pacjenci mają możliwość wyboru koloru wypełnień, dzięki czemu mogą stać się dumnymi właścicielami różnokolorowych, zdrowych zębów. Tęczowe ząbki są niejednokrotnie tematem rozmów z równieśnikami.



Amputacja miazgi

Proces próchnicowy w zębach mlecznych postępuje dość szybko z powodu małej ilości tkanek twardych w porównaniu do zębów stałych. Dolegliwości bólowe pojawiają sie natomiast dość poźno, dlatego rodzice często zgłaszają się do dentysty z zaawansowanymi zmianami próchnicowymi. Głębokie ubytki sięgające miazgi zęba powodują jej stan zapalny. Wówczas leczeniem z wyboru jest leczenie amputacyjne lub kanałowe. Leczenie kanałowe zębów mlecznych wykonywane jest w zębach przednich u pacjentów współpracujących do 4-4,5 roku życia. W zębach bocznych z powodu skomplikowanej budowy kanałów stosowane są zabiegi amputacji miazgi. Zabieg polega na odcięciu części miazgi (miazgi koronowej) i pozostawieniu miazgi w kanałach zęba. Są dwa rodzaje amputacji: przyżyciowa i mortalna. Wybór zależy od stanu klinicznego zęba. W przypadku amputacji przyżyciowej pozostawiona miazga jest żywa, natomiast przy amputacji mortalnej miazga jest martwa. Podczas zabiegu aplikowane są preparaty antyseptyczne w celu zmniejszenia ryzyka powtórnej infekcji tkanek. Po zabiegu należy odbudować ząb za pomocą wypełnienia.



Rodzaj znieczulenia

Najczęściej stosowanym u nas środkiem znieczulającym jest artykaina. Obecnie jest to najbezpieczniejszy rodzaj środka znieczulającego, można, m.in., podawać go również kobietom w ciąży i karmiącym.
Cały zabieg znieczulenia przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie lekarz dentysta aplikuje smakowy, kolorowy żel na dziąsło, chwilę odczekuje i następnie podaje właściwe znieczulenie.
Żele mają na celu zminimalizowanie uczycia wkłucia i również odwracają uwagę Małego Pacjenta.



UWAGA RODZICE! Po znieczuleniu przez 1-2 godziny dziecko odczuwa odrętwienie, brak czucia w tej okolicy.
Jest to czas, kiedy należycie trzeba przyglądać się dziecku, bo może się pogryżć w śluzówkę.


SleeperOne - bezbolesne znieczulenie komputerowe

SleeperOne to urządzenie bardzo przyjazne zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów. Znieczulenia ze SleeperOne są beztresowe dla pacjenta.

Innowacyjna końcówka w kształcie pióra, którą lekarz trzyma w ręku zmniejsza lęk przed wkłuciem u pacjenów, zwłaszcza tych najmłodszych.

Zastrzyk jest szybki i bezbolesny. Pacjent nie ma czucia rozpierania tkanek podczas podawania znieczulania.

SleeperOne eliminuje odrętwienia twarzy i ryzyko przygryzienia warg przez dzieci po zakończeniu zabiegu (znieczulenie jednego zęba).

SleeperOne eliminuje możliwość wyciekania leku do ust pacjenta dzięki temu dziecko nie połyka środka znieczulającego i nie ma nieprzyjemnego gorzkiego posmaku w ustach.

SleeperOne w Centrum Stomatologii Dzieci i Młodzieży Elefant


Korony stalowe 3M ESPE

Korony te stosowane, są z powodzeniem od 30 lat w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy Zachodniej. Od niedawna trafiły na nasz rynek i już są dostępne w naszej ofercie:
- istnieją rozległe zniszczenia na wielu powierzchniach po leczeniu miazgi zęba,
- obserwuje się niedorozwój tkanek twardych zęba,
- gdy zmiany próchnicowe objęły co najmniej 2 powierzchnie, a dziecko ma skłonności do rozwoju próchnicy,
- gdy zęby ulegają nadmiernemu starciu, np. z powodu schorzeń ogólnoustrojowych.

Korony stalowe 3M ESPE przed i po leczeniu w Centrum Stomatologii Dzieci i Młodzieży Elefant

Dziecięce korony celuloidowe

Stosujemy je w przypadku próchnicy butelkowej oraz na zębach uprzednio lapisowanych, jeśli jest wystarczająca ilość własnych tkanek zęba.
Korony celuloidowe ułatwiają wykonanie estetycznych wypełnień w zębach mlecznych w odcinku przednim.


©2014  Centrum Stomatologii Dzieci i Młodzieży "Elefant"    Projekt i wykonanie: Inforpol NET