Czy lapisowanie ząbków mlecznych jest dobrym zabiegiem ochronnym w przypadku, gdy próchnica już się pojawiła? Czy nie można pokryć lapisu jakimś preparatem, żeby ząbki nie były czarne?
Odp.: Lapisowanie (impregnacja) jest metodą z wyboru w przypadku próchnicy na dużych i płaskich powierzchniach, gdzie wypełnienia mogą się nie utrzymać. Jeśli próchnica pojawiła się w bruzdach zębów tylnych konieczne jest wyleczenie ubytków. Wadą lapisowania jest przebarwienie zębów na czarno. Jeśli dziecko współpracuje, tzn. pozwoli stomatologowi opracować ”dziurę” i ją zaplombować - lapisowanie nie jest konieczne.
Czy wszystkie zęby należy lakować? Ile razy lakuje się ząbki i w jakim odstępie czasu? A zęby stałe TEŻ LAKOWAĆ?
Odp.: Lakuje się zęby posiadające bruzdy tzn. zęby trzonowe i przedtrzonowe. Stałe zęby lakujemy przede wszystkim. Laki utrzymują się w zębach 6-12 m-cy i dłużej. Zależy to od rodzaju preparatu i suchości w czasie wykonywania zabiegu.
Jestem mieszkanką Warszawy. W szkole moich dzieci rozpoczyna się akcja fluoryzacji. Czy zabieg ten jest niezbędny dla zębów dzieci? Jak często powinien być wykonywany, aby był skuteczny?
Odp.: Zabieg fluoryzacji nie jest obowiązkowy, może Pani się nie zgodzić. Polega to na szczotkowaniu zębów roztworem fluoru (obecnie jest to Elmex-żel lub Fluamex) pod nadzorem. Aby był skuteczny wymaga 5-krotnego powtórzenia w ciągu roku, najlepiej w odstępach dwutygodniowych. Redukcja próchnicy przy prawidłowym stosowaniu tej metody wynosi ok. 30%. Podczas akcji fluoryzacji dzieci uczą się prawidłowego czyszczenia zębów.
Jak zachęcić maluszka do mycia ząbków?
Odp.: Gdy dziecko niechętnie myje zęby - nie należy go zmuszać do tego. Częstym błędem, popełnianym przez rodziców, jest straszenie dzieci, że nieregularne mycie zębów skończy się bólem, wizytą u dentysty i borowaniem. W ten sposób tylko zniechęcamy dziecko do dbania o higienę jamy ustnej. Najlepszym sposobem jest zabawa i... mały podstęp.
Dzieci powyżej 12. miesiąca życia bardzo chętnie papugują zachowania dorosłych. Warto więc dawać dziecku przykład - pokazywać jak mama, tata albo starsze rodzeństwo myją zęby. Maluch z pewnością będzie chciał pokazać, że jest już duży i tak jak cała rodzina, również myje zęby. Nawet jeśli początkowo potraktuje szczotkowanie jak zabawę, będzie krzywo trzymać szczoteczkę i zamiast po zębach, będzie szorować po języku, nic nie szkodzi. W końcu zacznie jej używać prawidłowo. Do tego czasu należy kontrolować ten zabieg, a najlepiej - umyć dziecku ząbki ponownie.
Zachęcamy, aby mycie zębów było dla dziecka dobrą zabawą - można posłużyć się przy tym muzyką (idealna będzie piosenka Fasolek ,,Szczotka, pasta,ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda").
Wśród rodzeństwa można zorganizować mały konkurs - kto dokładniej potrafi myć ząbki, dostanie małą nagrodę (niech tylko nie będą to słodycze, bo całe szczotkowanie pójdzie na marne).