Drodzy Rodzice,
Na wstępie chcemy uświadomić Państwu, że dużo prostszą metodą jest zapobieganie uczuciu lęku i strachu.
Przenosząc to bezpośrednio na wizytę w gabinecie stomatologicznym, zawsze proponujemy pierwszą wizytę na tyle wcześniej, aby to spotkanie Mały Pacjent - Dentysta było poświęcone adaptacji poprzez zabawę, uświadomieniu Rodzicom właściwych nawyków żywieniowych i higienicznych, a jedynym zabiegiem stomatologicznym, jaki jest potrzebny, to zabieg profilaktyki np. fluoryzacja zębów (lakierowanie zębów).
Dzieci z grupy wysokiego ryzyka zagrożenia próchnicą na wizyty kontrolne zapraszamy co 3-4 miesiące, a dzieci z grupy niskiego ryzyka są zapraszane co pół roku.
Wizyty kontrolne mają na celu ocenę stanu uzębienia, higieny jamy ustnej oraz powtórzenie wytycznych właściwych nawyków higienicznych i dietetycznych, ale również przyzwyczajamy Małego Pacjenta do gabinetu, dentysty i do zabiegów stomatologicznych.
Proszę pamiętać, że to Rodzice decydują o terminie pierwszej wizyty oraz o terminach wizyt kontrolnych.
Niestety bardzo często zdarza się, że Mały Pacjent przychodzący po raz pierwszy do gabinetu stomatologicznego przychodzi z bólem i z dużą ilością ubytków próchnicowych.
Mały Pacjent przychodzi do obcego miejsca, do obcych ludzi w poczuciu lęku i strachu.
Rodzice często sami przekazują te emocje na swoje dzieci. Lekarz dentysta stykający się z taką sytuacją ma zawsze trudne zadanie do pokonania.
Nasz zespół lekarzy dentystów ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Każdy z nich wypracował sobie własne psychologiczne podejście do Małego Pacjenta.
Stosowanie słownictwa odpowiedniego do wieku, odwracanie uwagi oraz rozpoczynanie zabiegów od mniej inwazyjnych, w miarę możliwości. Nigdy nie oszukujemy Małego Pacjenta. Zaufanie jest podstawą właściwej relacji Dentysta - Mały Pacjent.
Zdarza się jednak, że lęk i strach jest tak duży, że właściwe podejście lekarza jest niewystarczającym rozwiązaniem.
Premedykacja lekowa
Proponujemy premedykację lekową. Dzięki niej można osiągnąć zniesienie napięcia emocjonalnego, uspokojenie dziecka, zlikwidowanie uczucia lęku oraz wzmożenie działania środków znieczulenia miejscowego. Niektóre leki umożliwiają uzyskanie niepamięci wstecznej.
Podanie premedykacji lekowej musi być poprzedzone wizytą w gabinecie. Lekarz musi zapoznać się ze stanem ogólnym dziecka, wiekiem, wagą oraz potrzebami leczniczymi. Na tej podstawie dobiera rodzaj, postać i dawkę leku. Na tej wizycie Rodzice otrzymują wytyczne odnośnie przygotowania Małego Pacjenta do kolejnej wizyty.
Nasze wieloletnie doświadczenie i obserwacje w stosowaniu premedykacji lekowej wskazują, że najlepsze rezultaty otrzymuje się na wizytach porannych.
Reakcje organizmu na podanie leku są osobniczo-zmienne.
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu
To bezpieczna, sprawdzona i powszechnie stosowana na całym świecie, metoda uspokajania stosowana podczas leczenia stomatologicznego.
Zabieg stanie się wręcz przyjemnością.
- Bez bólu,
- Bez strachu,
- Bez złych wspomnień.
Podtlenek azotu pomaga przezwyciężyć strach i niepokój pozostawiając przyjemne uczucie relaksu. Ta metoda jest skuteczna nawet przy bardzo trudnych przypadkach dentofobii!
„Pacjenci opisują sedację jak spokojne pływanie w przyjemnym stanie snu”.
Zabieg. Mieszanina tlenu oraz podtlenku azotu zwana potocznie gazem rozweselającym podawana jest za pomocą maski nosowej. Podczas zabiegu pacjenci mogą odczuwać mrowienie w dłoniach i stopach, uczucie ciepła, stan euforii, jak również lekkości lub ciężkości. Już po 3 minutach od zakończenia zabiegu działanie gazu całkowicie ustaje. Niemal od razu można pójść do domu.
Oczywiście stosowanie podtlenku azotu jest bezpieczne. Gaz może być stosowany zarówno u dzieci jaki i dorosłych. Nie uczula, nie podrażnia śluzówek i nie działa na ośrodkowy układ nerwowy. Co ważne, pacjent znajdując się pod wpływem działania gazu zachowuje świadomość i kontrolę nad swoimi reakcjami oraz zmysłami.
Sedację wyklucza: katar, powiększenie migdałków gardłowych (niedrożność dróg oddechowych), ciężkie choroby płuc, choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, porfiria, pierwszy trymestr ciąży, hipertermia złośliwa, alkoholizm.
Leczenie w narkozie
Zdarza się, że nie uzyskujemy pożądanego efektu, co uniemożliwia wykonanie zabiegu stomatologicznego i wówczas pozostaje leczenie w narkozie.
Głównym celem leczenia w narkozie jest całkowita sanacja jamy ustnej.
Zabieg odbywa się z udziałem lekarza anestezjologa, pielęgniarki anestezjologicznej.
Informacje odnośnie zabiegu i przygotowania pacjenta podawane są podczas wizyty stomatologicznej.
Tym działaniem uzyskujemy całkowite wyleczenie zębów oraz jednocześnie otrzymujemy nową szansę na ukształtowanie właściwego nastawienia Małego Pacjenta do leczenia stomatologicznego.
Taki pacjent wymaga regularnych wizyt w gabinecie, które umożliwią jego adaptację – patrz wizyta adaptacyjna.